Apple, iPhone yavaşlatma cezası aldı!

Apple’ın 2017’de bazı eski iPhone modellerini kasıtlı olarak yavaşlatması büyük bir kaos yaratmıştı. Bunun üzerine Apple, Fransa Rekabet Kurulu (DGCCRF) tarafından da iPhone yavaşlatma cezası aldı. Para cezasına itiraz etmeyen Apple’ın bir ay içinde basın açıklaması yapması bekleniyor.

Fransa’dan Apple’a iPhone yavaşlatma cezası!

5 Ocak 2018’de Paris Savcılığı’na başvuran bir dernek, Apple’a karşı iPhone sahiplerinin iOS işletim sistemi aracılığıyla cihazlarının yavaşlatıldığı konusunda suç duyurusunda bulundu.

Pilleri eski durumda bulunan iPhone 6,7 ve SE modellerinin çalışmasını yavaşlatan dinamik bir güç yönetiminin olduğu belirtilen güncellemeler için araştırma başlatan Paris Savcılığı, kararını açıkladı.

Eskiyen pillere sahip olan iPhone modellerinin, kasıtlı olarak performans düşürülmesine ve Apple’ın yayınladığı güncellemelerde bu durumu kullanıcılarına açıklamadığına hükmeden Rekabet Kurulu, Apple’a 25 milyon avro (27 milyon dolar) para cezası kesti.

Apple’ın daha önce İtalya tarafından kesilen cezada temziye gittiği biliniyor ancak henüz bu yeni karar için mevcut bir itirazı bulunmuyor.

Kaynak
SDN

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu