Heyecanlandıran açıklama: Koronavirüse kaşı umut olabilir

Gaziantep’te de önemli miktarda üretimi yapılan acı biberdeki kapsaisin maddesinin koronavirüs hastalarının iyileşmesine etkisi olabileceği görüşüne uzmanlar destek verdi. Biyokimya Uzmanı Kenan Ercan “Acı biberde bulunan ‘kapsaisin’ maddesi doğal antimikrobiyel özellik gösteriyor. Biber gibi antioksidan miktarı yüksek bitkilerle beslenmenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini biliyoruz. Bunun koronavirüsle mücadelede etkisi olacaktır ” dedi

Biyokimya Uzmanı Ercan: Acı biber koronavirüsle mücadelede etkili

Onkolog Doç. Dr. Hilmi Kodaz, “Türk toplumu acı biber ve yemeklerde C vitamini yönünden zengin birçok baharat tüketir. “Kapsaisin’in (biberin acı olmasını sağlayan madde) olası ön antiviral etkileri, koronavirüs üzerinde daha ileri tasarlanmış çalışmalar ile değerlendirilebilir” demesinin ardından acı biberin en çok üretildiği kentler arasında yer alan Gaziantep’te de uzmanlar bu görüşe destek verdi.

‘BÜYÜK BİR POTANSİYEL OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ’

Acı biberin zengin bir besin kaynağına sahip olduğunu ifade Biyokimya Uzmanı Kenan Ercan, “Biber içeriğinde bulunan doğal antioksidanca başta C vitamini olmak üzere zengin bir besin kaynağıdır. Özellikle acı biber içerisinde bulunan kapsaisin maddesi doğal antimikrobiyel özellik gösteriyor. Bununla alakalı yeterince çalışmaların yapılması gerekiyor. Büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz. Bölge bölge insanların koronavirüsten daha fazla ya da daha az etkilendikleri görülüyor. Özellikle biber gibi antioksidan miktarı yüksek bitkilerle beslenmenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini biliyoruz. Bunun koronavirüsle mücadelede etkisi olacaktır” diye konuştu.

biyokimya-uzmani-ercan-aci-biber-koronavirusle-mucadelede-etkili_8763_dhaphoto3

‘BİBER İLAÇ SEKTÖRÜNDE KULLANILABİLİR’

Gaziantep bölgesinde acı biber üretiminin fazla olduğunu ve ilaç sektöründe kullanılabileceğini belirten Ercan, “Özellikle Gaziantep ve ilçelerinde kapsaisin içeren acı biber oldukça fazla üretiliyor. Bu da bölgenin doğal şartlarından kaynaklana bir durum. Bu büyük potansiyeli, biberin etken maddelerini doğru bir şekilde ilaç sektöründe kullanarak koronavirüs ve diğer etkenlere karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kullanabiliriz” açıklamasında bulundu.

biyokimya-uzmani-ercan-aci-biber-koronavirusle-mucadelede-etkili_8763_dhaphoto5

Biberin içerisindeki vitaminler önemli vitaminlerdir diyen Ercan, sözlerine şöyle devam etti: “Kapsaisin acılık tadını veren, antioksidan özelliği olan bir madde. Bunların birleşimiyle gıda olarak tüketimin yapılması daha fazla bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Ülkemiz doğal bir cennet. Bitki örtüsü yönüyle çok geniş ve günlük tükettiğimiz, nane, maydanoz biber gibi bitkilerde çok güçlü etken maddeler var. Biber başta olmak üzere diğer bitkilerle ilgili çalışmalar yapılmaya devam etmeli bizler de bu çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz.”

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı