İnegöl Belediyesi Mevlid Kandilini Dolu Dolu Kutladıİnegöl Belediyesi, Peygamber Efendimizin doğumunun 1448’inci yılının kutlandığı Mevlit Kandilini, farklı etkinliklerle şehre dolu dolu yaşattı.

İnegöl Belediyesi, Mevlit Kandilini bu yıl farklı etkinliklerle tüm güne yayarak dolu dolu yaşattı. Peygamber Efendimizin doğumunun 1448’inci yılının kutlandığı bu yılki Mevlit Kandili kapsamında; ikramlar yapılıp sokaklar gül suyu ile yıkandı. Dualar ve helva ikramları ile kandil gecesi etkinlikleri son buldu.

SÜT VE PAMUK ŞEKER İKRAM EDİLDİ
Mevlit Kandili kutlamaları, İnegöl Belediyesi önünde Cuma namazı sonrası kurulan stantlarda yapılan ikramlarla başladı. 14.00 ile 18.00 arasında burada tüm vatandaşlara süt ikramları yapıldı. Ayrıca çocuklara pamuk şeker ikram edilip balon dağıtıldı. İlçe halkının ikramlara ilgisi yoğun oldu.

CADDELER GÜL SUYU İLE YIKANDI
Kandil nedeniyle bu yıl İnegöl’de bir ilk de gerçekleştirildi. İnegöl Belediyesi, şehrin iki önemli ana arteri olan Atatürk Bulvarı ile Kasım Efendi Caddesini gül suyu ile yıkadı. Belediyeye ait temizlik araçlarıyla caddeler gül suyu ile yıkandı.

2000 KİŞİLİK HELVA İKRAMI YAPILDI
Gecesinin son etkinliği ise artık Kandil gecelerinde İnegöl’ün vazgeçilmez geleneklerinden biri haline gelen İnegöl Belediyesi’nin helva ikramları oldu. Mevlit Kandilinde de süren helva geleneği, bu yıl Altınbaş camisinde gerçekleştirildi. Yatsı namazı sonrası cami bahçesinde kalabalık cemaate helva ikramları Belediye Başkanı Alper Taban ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından yapıldı. Helvanın yanında camiye gelen çocuklara da pamuk şeker ikramları yapıldı.

Helva ikramı sonrası bir açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “Öncelikle tüm ilçe halkımızın, tüm İslam aleminin mevlit kandilini kutluyorum. Rabbim nice kandillere sağlık sıhhat içerisinde bizleri yetiştirsin inşallah. Bugün mutlu olduğumuz işlerden bir tanesi de İnegöl’de ‘İyilik Hareketinin’ başlaması esnaf odalarımızın verdiği katkıyla İnegöl de eskiden Osmanlıda olan askıda ekmek uygulamasını tüm esnaflara yayılmış halini ‘’Askıda İyilik’’ kampanyasını başlatmış oldular. Ben tüm esnaf oda başkanlarıma teşekkür ediyorum. Oradaki amacımızda insanları hayır yapmaya, yardımlaşmaya bu bilincin arttırılması noktasında davet ettik. Tüm esnaflarımızın da bu kampanyaya icabet edeceklerini düşünüyorum. Bugün arayan soranlar oldu. Kampanya etiketlerinde isteyerek dükkanlarına yapıştırmak istediklerini belirttiler. Dolasıyla biz geçmişte ecdadımızın yapmış olduğu bu güzel uygulamayı bu güzel günün anlam ve önemi vesilesiyle tüm ilçe halkımıza yayalım istedik. İhtiyacı olan insanlar var bu bir ayıp değil, bu bir eksiklik değil yardımlaşmak dinimizin bize emrettiği bir Müslümanın kendisine yakışan olandır yardımlaşmak dolayısıyla bunu da biz yamak istiyoruz. Bugün ayrıca Çevre Şehircilik Bakanımız Bursadaydı kendisinin programlarına katılarak şehrimiz ihtiyacı olan konuları kendileri ile paylaşmış olduk. Beraberinde bugün yeniden benim göreve başlayışımın ikinci Yılı 8 Kasım bu yönüyle de bu güzel günle birleşmesi bizim içinde farklı bir duygu oldu. İnşallah Rabbim görevimizi en güzel şekilde icra etmeyi ve bu emaneti layıkıyla teslim etmeyi bizlere de nasip etsin. Genç bir ekibimiz var, iyi bir teşkilatımız var bu ekibimiz ve kadrolarımızla beraber vatandaşımızın da bizlere olan katkı ve desteği ile beraber güzel işler yapacağımızı düşünüyorum ve ben bir kez daha Mevlit Kandilimizin tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor saygılar sunuyorum” dedi.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: