Mobilya sektörü Sapanca’da bir araya geldi

MODEF Fuarcılık tarafından düzenlenen Mobilya Çalıştayı, yoğun katılımla gerekleştiriliyor. Sakarya’da yapılan toplantının ana gündem maddesinde ise mobilya sanayisinin sorunları yer alıyor.

MODEF Fuarcılık, İnegöl Mobilya Çalıştayını Sakarya Sapanca’daki bir otelde düzenledi. 3 gün sürecek çalıştay, MODEF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz uğurdağ’ın konuşmasıyla başladı.

GÜNDEM; İNEGÖL MOBİLYA SANAYİSİ SORUNLARI

Daha sonra Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı ve DEİK Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay ile Pandemi sonrası ihracat fırsatları söyleşisi yapıldı.

 

Akabinde Küçükçalık Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yılmaz Küçükçalık ile ihracatta doğru maliyetlendirme ve doğru fiyatlamanın önemi ve ihracatta ürün/hizmet kalitesinin önemi konulu söyleşi yapıldı.  Program İnegöl Mobilya Sanayisi sorunları söyleşisi ile son buldu.

 

İTSO Başkanı ve MODEF Fuarcılık Başkanı Yavuz Uğurdağ yaptığı  konuşmasında; “Bugün pandemi sonrası ilk defa ‘Mobilya Çalıştayı’ ile alakalı üyelerimizle bir araya geldik. Özellikle pandemi sonrasında ülkemizde ve Dünya’da mobilyacılarımız için doğan avantajları konuşacağız. Mobilya pazarının ve ihracatının geliştirilmesi üzerine fikir alışverişinde bulunacağız.” ifadelerini kullandı.

FARKLI ÜLKELERDE PAZAR OLUŞTURULMALI

Mobilyanın gelişmesi için bu tür çalıştayların çok önemli olduğunu ifade eden Bursa Ticaret Odası Başkanı İbrahim Burkay ise “Klasik ticaret modelinde şirketlerin rakipleri kendi sektöründeki diğer şirketlerdir. Son 20 yılda ticarette rakip tanımı değişti, artık şirketlerin rakipleri yine kendi sektöründeki şirketler değil farklı ülke pazarlarıdır. Dolayısıyla Mobilya Sektörünün bütün aktörleri burada olduğu gibi bir araya gelerek farklı ülkelerde Pazar oluşturmaya çalışmalıdır. Bir araya gelerek beraber hareket etme kültürü ile sorunlar çözülür krizler en az hasarlar atlatılır. Bu birliktelik kültürü İnegöl Mobilya üreticisinde oluşmuş vaziyette. Bunu somut bir şekilde İnegöl MODEF Fuarcılıkta görebiliyoruz.” dedi.

 

İNEGÖL MOBİLYASI İTALYA’YAYA YETİŞTİ

Küçük Çalık A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yılmaz Çalık da “Öncelikle burada bulunan mobilyacı arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Bugün İnegöl’deki mobilya mağazalarının önünden geçerken İtalya’dan bir farkımız olmadığını görüyorum. İnegöllü mobilyacılarımız bu konuda kendilerini çok geliştirdiler ve İtalya’ya neredeyse yetiştiler. Kayseri’de bile büyük üretim yapan firmalar İnegöl mobilyasının ürettiği ürünlere benzer ürünler çıkartmaya başladı. İnegöl’de örnek teşkil eden firmalar çoğaldıkça diğer firmalarda onları rol model alarak çıta daha yükseğe çekilebilir.” şeklinde konuştu

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu